środa, 29 czerwca 2016

"Służące"-Recenzja

" Zawsze zakładałam, że szaleństwo jest ponure i pełne goryczy, ale tak naprawdę przenika człowieka do głębi i jest cudowne, o ile naprawdę się w nim wytarzać"

 

Tytuł: Służące 
Seria: Gorzka Czekolada
Autor: Kathryn Stockett
Ilość Stron: 582
Moja Ocena: 10/10
Wydawnictwo: Media Rodzina
Tytuł Oryginalny: The Help 


Cześć, dziś przychodzę do was z recenzjom książki, która była już u mnie na blogu, lecz gdy tylko sobie ją przed chwilą przeczytałam stwierdziłam, że nie dało  jej się czytać. Trudno się dziwić pisałam ją mając trzynaście lat.
Muszę się przyznać, że zanim zabrałam się za tę powieść,obejrzałam film, który sprawił, że natychmiast pobiegłam do księgarni by zakupić tę historię.
Wraz z pierwszą stroną przepadłam bez reszty. A moje myśli przez długi czas kręciły się wokół tego dzieła literackiego.

Może przybliżę nieco fabułę:

"Służące" to piękna, poruszająca opowieść o trzech niezwykłych kobietach. Akcja książki rozgrywa się na przełomie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, na amerykańskim Południu. Na kartach tej powieści autorka  poruszyła bardzo trudny temat segregacji rasowej. Pokazuje inną rzeczywistość i pozwala nam być wręcz w głowie głównych bohaterek. Możemy się poczuć tak jak one. I to właśnie jest piękne bo ukazuję ludziom na własne oczy jak słowa, potrafią ranić. Jak głupie przesądy, stereotypy i ograniczenie praw do wolności  potrafią zniszczyć człowiekowi życie, ale w imię czego? Koloru skóry?!

"Murzynom i białym nie można korzystać z tych samych publicznych dystrybutorów wody, kin, publicznych toalet, boisk do baseballu, budek telefonicznych i cyrków. Muni nie mogą chodzić do tej samej apteki a ni kupować znaczków w tym samym pocztowym okienku co ja."
                                
"Służące" to bardzo dobrze napisana książka. Z wspaniałymi bohaterkami, których odwaga i determinacja jest godna podziwu. Historie tych kobiet łapią za serce niejednego czytelnika. Od pierwszej strony człowiek darzy je ogromną sympatią i współczuciem.Gdy moje oczy prześlizgiwały się po tekście, chłonęły każdą z literek, każde zdanie, moim ciałem targały huragany emocji.
Bowiem książka obnaża, wręcz jedne z najgorszych cech ludzkich : okrucieństwo, pychę, władczość.

"Brzydkie żyje w człowieku.Złośliwa i wstrętna osoba jest brzydka"


Pomimo trudnego tematu, jakiemu podjęła się Kathryn Stockett, w książce możemy uświadczyć wiele miłych chwil jak i tych złych. Cudownie wplecione ze sobą historię trzech niezwykłych kobiet potrafią sprawić, że będziemy się śmiać, aż rozboli nas brzuch lub płakać jakbyśmy stracili kogoś drogiego naszemu sercu.

Wspaniała, urocza książka zamknięta w otoczce pełnej emocji i wrażeń. Siły i odwagi jakiej zabrakło by wielu innym ludziom, a jaką okazały Aibileen, Minny i Skeeter, główne bohaterki tej o to książki.

Jeszcze raz powtórzę chyba do znudzenia WSPANIAŁE ponad czasowe cudo.

 Każdy komentarz wywołuję uśmiech na mojej twarzy więc, jak czytasz ten post to zostaw po sobie ślad! To daje dużo motywacji!
Do zobaczenia! :)
11 komentarzy:

 1. Sama książka nie jest w moim klimacie, ale może warto w końcu coś zmienić i spróbować czegoś nowego? ♥ Cudowne zdjęcia *o* Oby tak dalej kochanie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Problem który został poruszony w tej książce jest nie owijajac w bawełnę trudnym tematem. Przecież ten problem pomimo upływu lat wciąż nam towarzyszy. Szczególnie w dniach teraźniejszych gdy coraz więcej obcokrajowców odwiedza nas a my odwiedzamy ich. Ta książka zapewne w najbliższym czasie zostanie przeze mnie przeczytana. Szczerze jestem ciekawa co autorka ukryła jeszcze za stronami które mają otworzyć nam oczy na to ze pomimo różnic jesteśmy tym samym.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki nie czytałam (jeszcze!), ale bardzo mnie do tego zachęciłaś. Masz wieeeelki talent i zadatki na świetną pisarkę. ^.^

  OdpowiedzUsuń
 4. Oglądałam film kilka lat temu, świetny! na pewno sięgnę po książkę (może pożyczę od Ciebie ;D)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka idealana dla mnie :) muszę zapisać tytuł :)
  http://reading-mylove.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo pozytywna książka, poruszająca jednak trudny temat. Jeśli interesuje Cię podobna tematyka, polecam powieści Toni Morrison, jednak zaznaczam, że ich klimat jest zdecydowanie inny. Wiele w nich cierpienia i gorzkich trudów walki społeczności afroamerykańskiej o lepsze życie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja oglądałam tylko film. Był świetny i naprawdę pokazał większość tego co się działo w tamtych czasach.

  OdpowiedzUsuń
 8. O powieść jest zdecydowanie piękne. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Oglądałam film i bardzo mi się spodobał. Chyba przeczytam także książkę :) Nie sięgam często po tego typu literaturę, ale czasami warto coś zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie przepadam za książkami osadzonymi w takich czasach jednak słyszałam, że film jest dobry więc chce obejrzeć. A skoro jest książka to sięgnę pierw po nią :)

  OdpowiedzUsuń