piątek, 26 grudnia 2014

Powód By Oddychać - Oddechy

"Moim sposobem na życie było trzymanie nerwów na wodzy, dławienie w sobie emocji i ich wypieranie." 

Zanim powiesz, że nienawidzisz swojego życia i rodzinny zastanów się porządnie czy mówisz prawdę. Książka, o której chcę opowiedzieć jest literaturą przeznaczaną dla młodzieży. Pomimo tego porusza dość trudne tematy, czasami wręcz zbyt brutalnie je obrazując. Na karatach tej książki rozgrywa się tragedia i horror jaki musiała przeżywać każdego dnia główna bohaterka, gdyż jest ona ofiarą przemocy domowej. 

Sięgając po ta książkę Rebecci Donovan wiedziałam, że nie będzie to lekka lektura, lecz pomimo tego przeczytałam ją. Nie żałuję tej decyzji lecz sądzę, że powinnam ją przeczytać jeszcze raz za 2-3 lata i porównać różnice w jakim stopniu wywarła na mnie emocję. Książka jest przeznaczona moim zdaniem dla osób, dojrzałych, którzy potrafią okazać trochę empatii. Historia opisana na kartkach tej młodzieżówki chwyta za serce i potrafi "wyprać" człowieka emocjonalnie.

Z jednej strony mamy pokazane w miarę normalne życie nastolatki, mieszkającej z wujostwem ale zarazem dramat odgrywający się za zamkniętymi drzwiami domu. Emma, główna bohaterka książki najchętniej stałaby się nie widzialna, żyję w ciągłym strachu i nadziei, że gdy skończy szkołę ucieknie z dala od cioci i wujka, u których mieszka. Emma Jest ofiarą przemocy domowej, a jedyną rzeczą jaką jeszcze utrzymuję ją przy życiu jest miłość, która pojawia się niczym mały promyczek światła w bezkresnej otchłani ciemności i przyjaźń.
Niektóre sceny opisane w tej książce, a zwłaszcza przemoc jaką stosuję ciotka wobec Emmy moim zdaniem są zbyt drastycznie opisane przez autorkę. Cieszę się jednak, że książka o takiej tematyce wyszła, ponieważ historia w niej zawarta trafia głęboko w serce czytelnika, daje mu dużo do myślenia. Dzięki niej możemy zobaczyć, że na świecie są również takie rodzinny i pozwala docenić to co my samy posiadamy. Czyli ciepło rodzinne i miłość, a uwierzcie nie każdy  ma takie szczęście. Dlatego zastanów się następnym razem gdy uznasz, że w twoim domu jest źle, bo pamiętaj, ze zawszę może być gorzej.

Ów o to książka, to poruszająca opowieść o próbie normalnego życia za wszelką cenę...i miłości, która pozwala w końcu zaczerpnąć powietrza.

Polecam 7/10 ! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz